::


:: Got a News Tip?

Call the PoliticsWatch
tip-line at 613.232.0516
or
e-mail


:: PoliticsWatch.com

> PoliticsWatch Home





:: Recent Canadian Prime Ministers

Rt. Hon. Jean Chretien 
20th Prime Minister of Canada 
(November 4, 1993 to December 12, 2003) 

Biography

Party:                            Liberal
Date of Birth:              July 11, 1934
Birth Place:                 Shawinigan, Quebec
Place of Residence:  Ottawa, Ontario 
Family:                          Wife, Aline Chaine, Children, France, Hubert and Michel

Education

> St. Joseph Seminary, Trois-Rivieres, B.A., 1955

> Laval University, LL.L, 1958

Political Experience

> First elected to the House of Commons (Saint-Maurice—Laflèche), 1963.Appointed Parliamentary Secretary to Prime Minister Lester B. Pearson, July 1965 .

> Held various cabinet portfolios in the governments of Lester B. Pearson and Pierre Elliot Trudeau including Minister of Finance; Minister of National Revenue; Minister of Indian Affairs and Northern Development; President of the Treasury Board; Minister of Industry, Trade and Commerce; Minister of Finance; Minister of Justice and Attorney General of Canada and Minister of State for Social Development; Minister responsible for constitutional negotiations; Minister of Energy, Mines and Resources, April 1967 – June 1984.

> Lost bid to lead the Liberal Party of Canada to the Right Honourable John Turner; appointed Deputy Prime Minister and Secretary of State for External Affairs in Turner government, June 1984.

> Re-elected Member of Parliament (Saint-Maurice); appointed Critic for External Affairs, September 1984.

> Resignation from the House of Commons, February 1986.

> Successful bid to lead the Liberal Party of Canada, June 1990.

> Elected Member of Parliament (Beauséjour) in a by-election, December 1990.

> Re-elected Member of (St-Maurice). Liberal party won a majority of seats in the House of Commons, October 25, 1993.

> Sworn in as Prime Minister of Canada, November 1993.

> Won went on to win two more majority governments in 1997 and 2000. 

> Faced a caucus revolt announced his early resignation in 2003. 

Professional Experience

> Called to the Bar; joined the law firm of Chrétien, Landry, Deschênes, Trudel and Normand (Shawinigan), 1958.

> Director of the Bar (Trois-Rivières), 1962-63.

> Counsel with the law firm Lang Michener Lawrence and Shaw, March 1986 to June 1990.

:: PoliticsWatch Links

> PoliticsWatch Party Leaders' Page

© PoliticsWatch 2007. All rights reserved. Republication or redistribution of PoliticsWatch content, including by framing, copying, linking or similar means, is expressly prohibited without the prior written consent of Public Interests Research and Communications Inc. PoliticsWatch is registered trademark of PIRCINC.

> More PoliticsWatch Features...








 

PoliticsWatch Home  |  News   |  News Services  Voter Resources  |  Research Base


PoliticsWatch™ | Canada's Political Portal™
Reproduction of material from any PoliticsWatch.com pages without written permission is strictly prohibited.
© 2000 - 2001 Public Interests Research and Communications Inc. All rights reserved.
85 Albert Street, Suite 1502, Ottawa ON K1P 6A4 |  phone: 613.232.0516
news@politicswatch.com  |  Terms of Service, Copyright, Trademarks, and Disclaimers Statement